Základní úroveň znalostí
Příručka hospodáře
Nový pokladník musí co nejrychleji získat základní znalosti ekonomických pojmů, naučit se orientovat v účetních výkazech a především naučit se účtovat! Jinak se jeho práce stane noční můrou jak jemu samému, tak jednateli a předsedovi, kteréžto může svojí činností snadno přivést do kriminálu. Stejně jako sebe...
Každý z nás musí mít po ruce:
- zákon 563/1991 Sb. o účetnictví
- vyhlášku 325/2015 Sb., která se týká jednotek vedoucích jednoduché účetnictví
- zákon 586/1992 Sb. o daních
Je dobré si aspoň rámcově pročíst Oběžník ČSV 3/2017 (jeho určitá nevýhoda je to, že je napsán univerzálně a bez vstupní úrovně znalostí se v něm špatně orientuje). Bohužel v něm nenajdete specifické příklady a postupy jejich zaúčtování, charakteristické pro ČSV.
Rovněž velmi doporučuji navštívit nějaké vhodné školení, zaměřené na neziskovky a jednoduché účetnictví. Kurzů cílených na jednoduché účetnicvtí pro neziskovky není mnoho, já mám velmi dobrou zkušenost třeba s agenturou BRZO, která nabízí kurzy za cenu kolem 1300kč. Příkladem může být tento kurz.
Na co si dát pozor
Hlídejte si, aby jste se nestali plátci DPH!
- Obrat organizace musí zůstat pod 1mil Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců (do obratu se nezahrnují dotace na hlavní činnost spolku)
- Nenakupujte pokud možno na organizaci zboží z jiné země EU (limit je 325.000Kč)
- Vyvarujte se nákupu služeb z jiné země EU nebo poskytování služeb do jiné země EU (například nesmíte si pozvat přednášejícího ze Slovenska a zaplatit ho z peněz organizace!!!)
- Vyvarujte se reklamích placených banerů na svém webu, např. Facebook, Google AdWords, apod.
Proč to všechno mám dělat?
Ano, účetnictví zvládnou jen ti nejsilnější z nás. Jedná se o systémovou práci, která klade vysoké nároky na psychiku i zdravý rozum. Vyžaduje důslednost a preciznost. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že pouze Chuck Norris a opravdový pokladník mají všechny papíry na 100 % v pořádku!
„Hmmm... pamatujete si na Včelpo? Tam se ptali podobně....“.
„Tak proto!“